Teplota těla
Teplota těla vyjadřuje teplotu uvnitř těla. Musí být udržována, aby zajistila stabilní funkci mozku, cév a vnitřních orgánů. „Normální“ tělesná teplota je přibližně 37°C. Normální teplota se liší věkem a rovněž může kolísat i během dne. Nejnižší teplota je ráno, nejvyšší v poledne ao trochu klesne večer. U žen se mění iv závislosti menstruačního cyklu.
Tělesnou teplotu ovlivňuje mnoho faktorů:
- Teplota okolí
- Vypjaté situace
- Menstruační cyklus
- Vlhkost prostředí
- Příliš mnoho vrstev oblečení
- Cvičení
Jak snížit horečku?
Obvykle se ke snížení horečky používají léky, které mají protizánětlivý a analgetický účinek, jako je paracetamol, ibuprofen atp. Po návštěvě lékaře lékař vyhodnotí, zda je vhodné nasadit i antibiotika.

Při horečce pomáhá také:
- Pít spoustu tekutin
- Oddechovat
- Vyhýbat se vysoké venkovní teplotě
- Přikládat si studené obklady na temeno, čelo, zápěstí a kotníky
- Nekoupat se ve studené vodě
- Moc se nepřikrývat
V žádné domácnosti by neměl chybět teploměr a léky proti bolesti a horečce !
Kde všude můžu měřit teplotu?
- V podpaží – axilární měření: normální teplota v tomto případě je 37°C
- Rektální – v konečníku, je nejpřesnější metoda, normální rozsah teplot je 36,2°C-37,7°C
- Měření v uchu – aurikulární
- Měření na čele - není příliš přesné, jen orientační.
Typy teploměrů:
Při výběru teploměru je nutno zvážit, kdo a jak často bude teploměr používat. Pro běžné měření teploty u dospělých si vystačíte s klasickým základním teploměrem. Chronicky nemocný člověk či novorozenec vyžaduje spíše bezkontaktní teploměr.

- Infračervený teploměr – měří rychle a přesně, snímá infračervené paprsky našeho tělo. Je dostupným v bezkontaktním (ideální pro děti), jakož i kontaktním provedení. Jeho výhodou je to, že jím lze měřit i teplotu okolí.
- Klasický skleněný teploměr – funguje na bázi rozpínavosti kapalin, která je ve skleněném obalu. Do roku 2009 náplň tvořila rtuť, ale ta je Evropskou unií již zakázána. V současnosti ji nahradilo indium či gallium. Výhodou je nízká cena, nepotřebuje baterie a nevýhodou je nízká odolnost materiálu a delší doba měření.
- Digitální teploměr – je odolný proti pádu, ukrývá v sobě spoustu funkcí, postupně nahrazuje klasické skleněné teploměry v domácnosti.
- Proužkový teploměr – používá se přiložením na čelo, do podpaží nebo pod jazyk. Využívá se převážně jako cestovní teploměr, je nenáročný na údržbu, ale jeho hodnoty jsou spíše orientační.
- Smart teploměr – inteligentní teploměr, který lze propojit se smartphonem. Je schopen sledovat průběh teplot u více lidí najednou.
Elektronický teploměr Oro-T60 Perfect
OROMED ORO-T60 PERFECT je moderní teploměr, který využívá technologii infračerveného měření. Teploměr se vyznačuje vysokou přesností. Tato přesnost byla potvrzena klinickými testy. Přesné měření teploty trvá pouhých 0,5 sekundy. Ergonomický LCD displej zajišťuje snadné čtení výsledku. Díky použití obrazovky s podsvícením můžeme v noci vytvářet a číst výsledky.

Elektronický teploměr Oro-flexi
Nová generace teploměru OROMED měří teplotu těla dítěte za pár minut. Vybaven digitálním displejem, umožňuje přesné odečítání teploty. Měření už nemusíte kontrolovat hodinkami na ruce, protože zvukový senzor vás upozorní na dokončení procesu měření. Špička teploměru vyrobená z pružného materiálu.

Bezdotykový teploměr
Bezkontaktní infračervený teploměr je určen k měření teploty těla nebo vybraného povrchu pomocí technologie infračerveného záření. Infračervený teploměr je neinvazivní, takže jeho použití je jednodušší a pohodlnější než u tradičních orálních, ramenních, rektálních nebo ušních teploměrů. Je to opravdu „bezdotykový“ teploměr. Umožňuje vám změřit tělesnou teplotu dospělých a dětí bez dotyku s pokožkou. Díky bezkontaktnímu teploměru není třeba vložit sondu teploměru do kterékoli části těla. Můžeme měřit za 1 vteřinu.
